Стандарти якості пиломатеріалів
Класифікація деревини
2019 року ввели нові параметри оцінки виробів із деревини, тепер вони відповідають європейським стандартам. Ці стандарти виробів із дерева ґрунтуються на кількох критеріямах, враховують розмір і якість сировини, з якої виготовляють матеріали. Великий діаметр і мінімальна кількість вад дають змогу відносити деревину до вищого класу. Такий підхід дає можливість розділити пиломатеріали на чотири основні групи:
-
Категорія А. Матеріали найвищої якості. Випилюють із колод нижньої частини дерева. Такі вироби однорідної структури, без сучків і відколів.
-
Категорія В. Задовольняюча якість. До цієї групи не висувають особливих вимог щодо чистоти деревини, наявності сучків. Стандарти категорії В єдині для всіх порід дерев (сосна, ялина, багато листяних порід).
-
Категорія С. До цієї групи відносять пиломатеріали, виготовлені із сировини середнього класу якості. Допускається наявність невеликих вад, як-от лавки, що випадають.
-
Категорія D. Якщо стан деревини не підпадає під жодну найвищу категорію, то ця сировина вважається сухостійкою. З нього випилюють дошки, рейки, різні дерев'яні заготовки. Структура виробів неоднорідна, відрізняється за кольором, має сучки.
Сировина, з якої неможливо виготовити пиломатеріали, не входить до жодної з категорій, використовують як дров.
Яку категорію вибрати?
Під час вибору сорту пиломатеріалу не завжди найвища категорія означає найвигідніший варіант для замовника. Потрібно враховувати призначення виробу. Адже можливо для виконання робіт досить буде використання недорогої необрізної дошки категорії В або С.
Треба також враховувати показники м'якості та водостійкості. Ці параметри залежать від породи дерева. Личні більше підходять для внутрішнього оздоблення приміщень, клейових виробів.
Хвойні породи стійкіші до метеорологічних впливів, витримують великі навантаження:
-
Сосна. Найдорожча деревина завдяки повсюдному росту. Характеризується великим вмістом смол, не схильна до гниття. Має не високу щільність, тому легко обробляється. Вироби із сосни широко використовують для внутрішньої й зовнішньої обшивки будинків, зведення дахів, для укладання підлог, створення решіток, садового будівництва.
-
Ель. Матеріал, який частіше використовується для внутрішнього оздоблення приміщень — вагонка, пілочник. Велика кількість сучків по всьому стовбуру не дає змогу виготовляти з ялини брус і дошку. Висока вологість призводить до подальшої деформації, тому потрібне ретельне сушіння. Це призводить до поліпшення кінцевого продукту, хоча в обробці матеріал не вимагає додаткових витрат.
-
Лисниця. Смолиста, тому високостійка до гниття. Менш поширена, ніж сосна та ялина. За твердістю порівнянна з дубом. Лисноницю важче обробляти завдяки високій щільності деревини та в'язкості смол. Тому вироби з листяної тканини дорожчі. Однак прекрасний зовнішній вигляд, приємна текстура та легкий смолистий запах роблять цю породу дерева вельми зажаданою.
Замовляйте якісні пиломатеріали на нашому сайті. Ми пропонуємо найкращі вироби за вигідними цінами. Наші менеджери знайдуть підхід до кожного клієнта, підберуть оптимальний пиломатеріал для ваших потреб.
- Обшивка стін дошкою - це популярне рішення як для внутрішніх, так і для зовнішніх робіт.
- Деревина, незважаючи на свої природні переваги, потребує додаткового захисту від зовнішніх факторів. Правильна обробка зберігає її структурну цілісність, покращує стійкість до вологи, вогню та біологічних загроз. Існує низка засобів, які максимально ефективно захищають брус та продовжують термін служби споруди.